İzmir Dedektiflik A.Ş. Değerlerinizi Korur.

Ücretsiz danışma hattı 444 7 635

Müşterilerimizin Soruları


Müşterilerimizin Soruları
Kardelen tarafından soruldu.

Hizmetleriniz içinde whatsapp geçmiş mesaj dökümü var mı?

Özel Dedektif Bilal Kartal tarafından cevaplandı:

Hayır yok...


Arzu A. tarafından soruldu.

Selam Bursa da hizmet veriyor musunuz acaba.

Özel Dedektif Bilal Kartal tarafından cevaplandı:

Arzu hanım şirketimiz türkiyenin ve Dünyanın tüm bölgelerinde 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.


Mehtap tarafından soruldu.

Eşimin Sevgilisinden Tazminat Alabilir Miyim?

Selamlar ben Bursa’dan Mehtap. Ben 2 ay önce eşimi bir bayanla otele girerken gördüm. Arkalarından giderek otelin lobisinde bekleyen eşime niçin bu bayanla otele girdiğini sorduğumda eşim şok oldu. Kafasını öne eğerek sessiz kaldı. Ancak eşimin yanındaki bayan ‘Ben eşinin sevgilisiyim 3 yıldır birlikteyiz. Birbirimizi seviyoruz. Sen artık çık aradan herkes mutlu olsun’ dedi. Ben bunun üzerine eşime karşı çekişmeli boşanma davası açtım. Eşim evi terk ederek kendisine bana karşı çekişmeli boşanma davası açtı. Davalarımız devam ediyor. Ancak eşimin sevgilisi olan bayan instegram ve facebook gibi sosyal medya hesaplarından kadın olsaydın kocana sahip çıksaydın yemeyenin malını yerler gibi benzeri ithamlarla beni tahrik ediyor. Ben bu bayanın bu ithamları karşısında çok üzülüyorum. Bu bayana karşı manevi tazminat davası açmak istiyorum. Böyle bir dava açma hakkım var mı? Böyle bir dava açarsam kazanma şansım var mı? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Özel Dedektif Bilal Kartal tarafından cevaplandı:

Eşimin Sevgilisinden Tazminat Alabilir Miyim? 

Mehtap Hanım öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Toplumumuzda var olan ahlaki çöküntü maalesef her geçen gün artmaktadır. İnsanlar şu veya bu sebeple ileri sürerek eşlerini aldatmaktadırlar. Ülkemizde uygulanan hukuk sisteminde insanların manevi acılarını bir nebze azaltabilmek için manevi eziklik yaşayan kişiye 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 24. Maddesi olan hukuka aykırı olarak kişilik hakkına saldırılan kimse hâkimden saldırıda bulunan şahıslara karşı korunmasını isteyebilir. Yine Medeni kanununun 185. Maddesinde var olan eşlerin sadakat yükümlülüğü ihlal edildiğinde 818 sayılı borçlar kanununun 41. 49. Ve 50. Maddelerine göre manevi tazminat davası açılabiliyordu. Bu yönde Yargıtay Hukuk Genel kurulunun 24.03.2010 tarihinde 2010/4_129 Esas 2010/173 karar numarası ile vermiş olduğu içtihat hükmünde bir kararı vardı. Ancak ülkemizde hızla artan aldatma eylemleri kişilerde paranoya seviyesine psikolojik sorunlara neden olmaya başladı. Her aldatılan veya aldatıldığını düşünen gerek kadın gerekse erkekler soluğu hukuk mahkemelerinde alarak manevi tazminat davası açma yoluna gittiler. Yargıtay çığırından çıkan bu duruma son vermek amacıyla 2018 yılının ortalarında içtihat birleştirmesine giderek aldatma eylemlerinde 3’ÜNCÜ KİŞİNİN SORUMLULUĞU YOK diyerek bu duruma son noktayı koydu. Maalesef üzülerek bildiriyoruz ki eşinizin sevgilisine manevi tazminat davası açamazsınız.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.


Burcu tarafından soruldu.

Geçmişte Yapılan Telefon Görüşmleri.

Merhabalar. Esimin kisa bir sure once beni aldattigindan supheleniyorum. Gecmiste yaptigi telefon göruşmelerini tespit edebiliyormusunuz?

Özel Dedektif Bilal Kartal tarafından cevaplandı:

Geçmişte Yapılan Telefon Görüşmleri.

Selamlar üzgünüz telefon görüşmelerinin dökümlerine ulaşmamızın mümkünatı bulunmamaktadır. Eşinizin onayı olmadan eşinizin telefon dökümlerine ulaşmanız suçtur. Eşinizin şikayet etmesi halinde hapis cezası ile cezalandırılırsınız. Ayrıca eşinize ait telefon arama aranma dökümlerine ulaşsanız dahi suç işleyerek elde edilen belge ve bilgiler gerek hukuk gerekse ceza davalarında delil niteliğini kaybeder. 

Ceza ve hukuk yargılamasında suç işleyerek hukuka aykırı olarak elde edilen deliller, ceza muhakemesi ve hukuk muhakemesi normlarına aykırı elde edilmiş olan her türlü delil olarak tanımlanabilir. Hukuka aykırı deliller, delil niteliği taşımadıkları için bir uyuşmazlığın çözülmesi amacıyla ispat aracı olarak kullanılamazlar.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.


Sibel tarafından soruldu.

Fotoğraflar Boşanmada Delil Olur mu?

Selamlar biz eşimle 7 yıllık evliyiz evliliğimiz çok güzel ilerlerken benim hamileliğim döneminde eşimde gözle görülebilen çok büyük değişiklikler oldu. Ben eşimi tanıyamaz oldum. Eşim bir gün eve geç geldi alkollüydü salonda koltuğun üzerinde uyudu. Ben eşimin üzerini örtmeye gittiğimde eşimin cep telefonuna bir bayandan seni çok seviyorum aşkım diye bir mesaj geldi. Ben mesajı görünce dünyam yıkıldı. Hiç yapmadığım bir şeydir ama o mesaj beni eşimin telefonunu kontrol etmeme neden oldu. Eşimin telefonunda fotoğraflar klasöründe bir bayanla çekilmiş sarmaş dolaş çok samimi resimlerini gördüm ve kendi telefonuma gönderdim. Eşimden boşanmak istiyorum. Eşime ait bu resimleri boşanma davamda delil olarak kullanabilir miyim? Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

 

Özel Dedektif Bilal Kartal tarafından cevaplandı:

Fotoğraflar Boşanmada Delil Olur mu?

Selamlar öncelikle çok geçmiş olsun. 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun D. İspat kuralları I. İspat yükü başlığı altında bulunan 6. Maddesi ispat yükümlülüğünü açıklamıştır. Bu kanun maddesi;

Madde 6 - Kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça, taraflardan her biri, hakkını dayandırdığı olguların varlığını ispatla yükümlüdür.

Şeklinde düzenlenmiştir. Bu kanun maddesine göre açılan hukuk davalarında taraflar iddialarını ispatlamakla mükelleftir. Ancak gerek ceza gerekse hukuk mahkemelerinde hukuka aykırı olarak elde edilen deliller geçerli değildir. Hukuka aykırılıktan kasıt suç işleyerek elde edilmiş delillerden bahsedilmektedir.

Siz eşinize ait görüntüleri suç işleyerek elde etmediğinize göre bir de 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu 185. Maddesinde belirtilen “Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.”  zorundalık göz önünde bulundurulursa eşinize ait fotoğrafları mahkemede delil olarak kullanabilirsiniz.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

EVLİLİĞİN GENEL HÜKÜMLERİ

A. Haklar ve yükümlülükler

I. Genel olarak

Evlenmeyle eşler arasında evlilik birliği kurulmuş olur.

Eşler, bu birliğin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.

Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar. 

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.


Tuna tarafından soruldu.

Kızımın Velayetini Alabilir miyim?

Selam ben Adana’dan Tuna ben ve eşim devlet memuruyuz. Ben eşimle yaklaşık 21 yıldır evliyim. Bu evlilikten 1 kız çocuğumuz dünyaya geldi. Kızımız şu anda 15 yaşında. Ben eşimin beni aldattığını öğrendim. Eşime boşanma davası açacağım. Kızımın velayetini almak istiyorum. Eşime karşı açacağım boşanma davasında kızımın velayetini alabilir miyim? Bir de eşime hiçbir şekilde nafaka ödemek istemiyorum. Bununla ilgili beni bilgilendirirseniz ilginize şimdiden çok teşekkür ederim.

Özel Dedektif Bilal Kartal tarafından cevaplandı:

Kızımın Velayetini Alabilir miyim?

Tuna bey selamlar. Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Eşinizle 21 yıldır evli olduğunuzu ve bu evlilikten 15 yaşında kız çocuğunuzun olduğunu ve eşinizin sizi aldattığını öğrendiğinizi kızınızın velayetini almak istediğinizi ve eşinize nafaka ödemek istemediğinizi belirtmişsiniz. Eşinizin sizi aldattığınızı öğrenmeniz eşinizden boşanmak için yeterli değil eşinizin sizi aldattığını elle tutulur gözle görülür delillerle mahkeme huzurunda ispatlamanız gerekir. 15 yaşında olan kızınızın velayeti yapılacak olan pedagog ve sosyal hizmetler uzmanı görüşmeleri sonrası hazırlanacak olan rapora göre belirlenecektir. Kızınızın kimin yanında kalmak istediğini hakkındaki görüşü çok önemlidir. Eşiniz devlet memuru olduğu için kendisine nafaka bağlanması çok zor bir durum.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.