İzmir Dedektiflik A.Ş. Değerlerinizi Korur.

Ücretsiz danışma hattı 444 7 635

Hizmetlerimiz

SANAYİ CASUSLUĞU

SANAYİ CASUSLUĞU

Dünyanın seyrini değiştiren sanayi devrimi ile birlikte bu alanda fikri hırsızlık da ortaya çıkmaya başlamıştır. Herhangi bir teknolojik ürünün bilgilerini ele geçirmeyi hedefleyen kötü niyetli kişiler, dijitalleşme ile birlikte daha da yaygınlaşmıştır. Sanayi casusluğu bir ürün ya da hizmetin buluş ve geliştirilme aşamasında ürüne/hizmete ait yöntemin, bilgilerin ele geçirilmesi ve bunu kullanabilecek başka şirketlere satılmasıdır. Casus,

  • Ürüne/hizmete ait önemli bir ayrıntıyı ya da tüm bilgiyi,
  • Ürünün/hizmetin yöntemi,
  • Ürüne/hizmete ait verileri,
  • İlgili yazılımı,

çalabilir. Böylece firma onca yatırım yaparak sektörde kazanmayı umduğu rekabet avantajını kaybetmiş olur. Bu durum, hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren araştırma geliştirme firmalarını etkilemektedir. Bu tip hırsızlık, dışarıdan yapılabileceği için sıklıkla firma personeli tarafından da yapılabilmektedir. Önemli bilgilere ulaşabilen şirket personeli, daha fazla kazanç elde edebilmek için verileri toplayıp çalabilir. Bu tip durumlar firmada mali kaybın yanında itibar kaybına da yol açar.

İnternet ve bilgi teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler insan hayatını kolaylaştırdığı kadar, sanayi casuslarına da yeni olanaklar sunmaktadır. Özellikle, maliyeti düşünerek güvenlik konusuna yeterince özen göstermeyen firmalar saldırıya daha açık hale gelmektedir. Hem mali hem itibar kaybını önlemek için, firmalar mutlaka profesyonel desteğe başvurmalıdır.

Sanayi Casusluğu Nasıl Yapılır?

Konuya dair yapılan araştırmalar, sanayi casusluğunun en sık çalışan personel tarafından yapıldığını göstermektedir. Son çalışmalar, sanayi casuslarının yüzde 58’inin firma personeli olduğunu ortaya koymuştur.

Halk arasında, şirket verilerini çalarak başka firmaya satan kişilere “köstebek” denmektedir. Bazen bu personel, uzun yıllardır şirkette çalışan ve şirket yönetiminin güvenini kazanmış kişiler arasından çıkabilir. Ar-Ge çalışanları ya da belli bir bölüme ulaşma izni olan uzman ya da teknik personel olabilir. Bu kişiler, rahatlıkla verileri yurtdışına da çıkartabilmektedir.

Sanayi casusluğunun bir diğer biçimi fuarlarda yapılabilmektedir. Fotoğraf hafızaya sahip olan kişiler, Ar-Ge fuarlarına giderek yeni tasarımı yapılan, yeni geliştirilen ürünlerin çizimlerini hafızalarına almakta ve kopyalamaktadır. Buna halk dilinde fuar uzmanlığı denmektedir.

Son olarak, bilgisayarlara uzaktan bağlanarak siber saldırı gerçekleştiren hackerlar ya da bilgisayar korsanları da sanayi casusluğu yapabilmektedir.  

Sanayi Casusluğundan Korunma Yöntemleri

Virüs vs. anti-virüs gibi kendi karşıtını geliştirerek ilerleyen teknoloji; tüm gelişmelere rağmen siber saldırıları tamamen ortadan kaldıramamıştır. Yakın bir dönemde de kaldıramayacaktır. Google, Sony gibi dev şirketler ve hatta NASA verileri bile bilgisayar korsanları tarafından çalınabiliyor.

Yüksek katma değere sahip, herkes tarafından geliştirilemeyecek veriler her zaman için risk altındadır. Sanayi casusluğunu önlemede ilk olarak bu tip verilerin güvenliğine dikkat edilmesi gerekir. Nitelikli şirket verilerinin saklandığı bilgisayar sistemleri herkesin ulaşamayacağı bir yerde saklanmalı, bu cihazların hem bilgisayar üzerinden hem de kameralarla takibi sağlanmalı ve yine güvenli başka bir yerde tutulmak üzere yedeklemesi yapılmalıdır.

Siber saldırılara karşı, verilerin saklandığı cihazların internet bağlantısı olmamalıdır. Ayrıca herhangi bir network ağı ve Turpak hattı ile de bağlantısı bulunmamalıdır. Bu cihazlara güvenilir olmayan hiçbir micro kart, flash bellek, hafıza kartı, harici hard disk, CF kartı vb. takılmamalıdır. Gerekli değilse herhangi bir yazıcı donanımına bağlanmamalıdır.

Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı yerlere giriş-çıkışlar kontrol altında tutulmalıdır. Bu alanlara girebilecek personel sınırlı sayıda tutulmalı ve bilinmelidir. Mesai saatleri dışında ya da kendi çalışma saatleri dışında buraya girişler önlenmelidir. Yetkili personel de dahil bu alanları kullanan tüm personelin cep telefonu, kamera, kayıt cihazı, fotoğraf makinesi vb. ile bu alana girişleri engellenmelidir.

Tüm bu önlemlere rağmen, sanayi casusluğu engellenememektedir. Gün geçtikçe daha çok mağdur yaratan bu durum özel bir çalışmayı da gerektirebilmektedir.
İzmir Dedektiflik A.Ş. sektörde 25 yılı aşan tecrübesi ile sanayi casuslarına karşı hizmet vermektedir. Mevcut durumda çok sayıda firma ile bu konuda çalışmalar yürütmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve talepleriniz için 7 gün 24 saat 444 7 645 numaralı ücretsiz danışma hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

ÖNEMLİ UYARI
izmirdedektiflikburosu.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.