İzmir Dedektiflik A.Ş. Değerlerinizi Korur.

Ücretsiz danışma hattı 444 7 635

Makaleler

ÖZEL DEDEKTİFLİĞİN TARİHÇESİ

ÖZEL DEDEKTİFLİĞİN TARİHÇESİ

Özel dedektiflik mesleğinin Dünyada ilk olarak Fransa’da 1800’lü yıllarda temelleri atılmıştır. Dünyada ilk olarak 18. Yüzyıl’ın başlarında  özel dedektiflik mesleği emekli bir asker tarafından kurulmuştur. Dünyada ilk olarak Fransa’da kurulan Dünyanın ilk özel dedektiflik firmasının unvanı Ticaret ve Sanayi İçin Evrensel Bilgi Bürosu olarak Dünya tarihinde yerini almıştır. Dünyada 2. Kurulan özel dedektiflik firması ise Amerika ülkesinde bir İskoçyalı tarafından kurulmuştur. Dünyada 2. Kurulan özel dedektiflik firmasının ünvanı ise Pinkerton Ulusal Dedektiflik Ajansı’dır. Dünyada ilk olarak kurulan bu şirketlerin amaçları ticari firmalara hizmet vermekti. Ancak gelişen ve değişen dünyanın hizmet anlayışı insanları 1920’li yılların başında bireysel olarak özel dedektiflik hizmeti sektörünün eksikliğini açığa çıkartmıştır. Özellikle Dünya Sanayi Devrimi sonrası gelişen ve yükselen refah düzeyi insanların bireysel olarak özel dedektiflik hizmeti alma ihtiyacını ortaya çıkartmıştır. Özellikle orta tabaka halk varlığının refah düzeyinin yükselmesi ile özel dedektiflik bürolarının vermiş olduğu hizmetlere duyulan ihtiyacı son derece artırmıştır. Bu nedenle 1900’lü yılların başlarında Amerika başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinde özel dedektiflik mesleği popüler bir meslek dalı haline gelmiştir. İnsanlar çok özel sorunlarına çare aramak için özel dedektiflik bürolarının kapılarını aşındırmaya başlamışlardır.

Özel dedektiflik mesleği gelişen ve değişen dünya şartlarında yerini popüler bir meslek dalı olarak aldıktan sonra Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinde bir çok özel dedektiflik firması kurularak insanlara hizmet vermeye başlamışlardır. 1980’li yılların sonlarına doğru başlayan özel dedektiflik mesleği hızla ilerleyerek dünya çapında üne kavuşmuştur. İlerleyen zaman içerisinde emekli askerler, emekli polisler, özel dedektiflik mesleğini meslek edinerek insanlara ve kurumsal firmalara hizmet vermeye başlamışlardır. Ülkemizde ise eski bir istihbaratçı olan Bilal KARTAL yapmış olduğu araştırmalar neticesinde özel dedektiflik mesleğinin tüm dünya genelinde yaygınlaştığını tespit ederek ülkemizde de bu mesleğin olması gerektiğini düşünerek 1995 yılının haziran ayında İzmir Dedektiflik ünvanı ile Türkiye’nin ilk özel dedektiflik firmasını kurarak faaliyetlerine başlamıştır. Yaklaşık 25 yıldır Dünyanın tüm bölgelerinde 7 gün 24 saat hizmet vererek insanların çok özel sorunlarına çare olmaya başaran özel dedektif Bilal KARTAL ilerleyen zaman içerisinde İzmir Dedektiflik A.Ş. ünvanlı şirketini dünyanın en büyük, en tanınır, en güvenilir özel dedektiflik firması haline getirmiştir. İlk olarak ülkemizde Bilal KARTAL tarafından 1995 yılının haziran ayında kurularak faaliyetlerine başlayan İzmir Dedektiflik A.Ş. ünvanlı firmamız ilerleyen zaman içerisinde kurumsal ve bireysel hizmet alanlarında faaliyet göstererek on binlerce müşteriye ulaşıp, müşterilerinin çok özel sorunlarına çare olmuştur.   

Özel dedektif Bilal KARTAL’ın katkılarıyla ülkemizde başlatılan özel dedektiflik mesleği hızla yol kat ederek insanların çok özel sorunlarına çare bulmaları için vazgeçilmez bir meslek haline gelmiştir. 2000’li yılların başlarında ülkemizde özel dedektiflik mesleği yaygınlaşarak özel dedektiflik bürolarının sayıları hızla artmıştır. Zamanla ülkemizde özel dedektiflik dernekleri de kurulmuştur. Ülkemizde 1994 yılında ilk özel dedektiflik mesleğinin yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştur. Ancak dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel meclise sunulan bu yasayı insanların özel hayatlarının gizliliği ihlal edilmesine müsait bir zemin oluşması nedeniyle veto etmiştir. Veto edilen bu yasa tasarısı halen Türkiye Büyük Millet Meclisinde kadük olarak meclis raflarında bekletilmektedir. 2007 yılında dönemin hükümeti ve geçmişteki kadük yasaların kanunlaştırılmasına karar vererek özel dedektiflik yasa tasarısını da bu bağlamda ele almıştır. Halen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde özel dedektiflik yasa tasarısı kadük olarak beklemektedir. Ancak insanların ve kurumsal firmaların bu mesleğe duymuş oldukları ihtiyaç Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonlarınca tespit edilerek bu kanun maddesinin bir an önce yasalaşması gerektiği yönünde çeşitli raporlar hazırlamışlardır.

 Ülkemizde özel dedektiflik kanununun bir an önce çıkmasında kişilerin ve ticari firmaların menfaati yüksek olacaktır. İlerleyen günlerde ülkemizde birçok dünya ülkesinde olduğu gibi özel dedektiflik mesleği çıkarak yasalaşacağı inancındayız.

Saygılarımızla İzmirDedektiflik A.Ş.

ÖNEMLİ UYARI
izmirdedektiflikburosu.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.