İzmir Dedektiflik A.Ş. Değerlerinizi Korur.

Ücretsiz danışma hattı 444 7 635

Hizmetlerimiz

MARKA SAHTEKARLIĞI VE MARKA İHLALİ TESPİTİ

MARKA SAHTEKARLIĞI  VE MARKA İHLALİ TESPİTİ

Markalaşma, herhangi bir alanda faaliyet gösteren bir firmanın hedeflerinden biridir. Firmaların ürün ya da hizmetlerinin tanıtılması ve daha fazla kişi tarafından bilinmesi, kullanılması için oldukça önemli bir adımdır. Markalaşma, dünyada olduğu kadar Türkiye’de de yaygınlaşmaktadır. Dünyadan tanınan bir marka olmak, kalitenizin onaylanmış olması anlamına gelir. Elbette maddi anlamda bu kazancınız katlanması demektir.

Öte yandan, marka değeriniz arttıkça sizinle birlikte bunun nimetlerinden yararlanmak isteyenler de türemektedir. Marka taklitçileri, markanız üzerinden para kazanmak için marka sahteciliği yapar. Bu markanız için hem maddi hem de manevi kayıp anlamına gelir.

Markalaşmak yalnızca tanınırlığınızı arttırmaz, aynı zamanda bu tür sahtecilik olaylarına karşı sizi korur. Esasında marka bir tescil belgesidir. Firmanın kalitesini ve değerini gösteren, ürün ve hizmetlerini hukuki anlamda korumaya alan bir belgedir. Marka tescili ise bir firmanın ürünlerinin ve hizmetlerinin diğer firmalarınkinden ayrılmasını sağlayan özelliklerinin belirlenmesini sağlayan işlemdir. Bu tescil işlemi matbaa, serigrafi vb. baskı yöntemleri ile fiziksel ya da dijital ortamlarda elektrikli makinalarla basılabilen, elektronik ortamlarda kullanılabilen, çoğaltılabilen ve yayınlanabilen firmaya dair her türlü simge ve işareti kapsar. Bunların arasında, logo, kaşe, imza, amblem, tabela, afiş, ürün boyutları, biçimleri, ambalajları vb. birçok şey dahildir.

Marka taklidi, ürünün taklit edilmesi şeklinde olabileceği gibi yukarıda bahsedilen herhangi bir malzeme ya da yöntem taklit edilerek de yapılabilir. Özellikle dünyaca ünlü markalar, takibi onlar için daha zor olan yerel pazarlarda taklit edilmektedir. Bu dünya markalarına maddi bir yük olmasının yanında ve belki de daha çok itibar zedelenmesine neden olmaktadır. Farklı olmak ya da tarzını göstermek için dünyaca ünlü bir markanın ürününü tercih eden bir kimse, o ürüne çok benzer şeylerin sokakta da satıldığını görürse muhtemelen bir süre sonra kullanmaktan vazgeçecek, farklı bir marka arayışı içine girecektir.

Marka sahipleri, hem kazançlarını hem de itibarlarını korumak için markalarını da taklitçilere karşı korumak durumundadır. Bu amaçla, araştırmalar geniş bir alana yayılmaktadır. Bu araştırma taklitçi firmaların toptancılarından, depolarına, üretim alanlarından satım yapıldığı yerlere kadar hummalı bir çalışma gerektirir.

Dünya üzerinde marka taklitçiliği yapanlara karşı açılan birçok emsal dava bulmak mümkündür. Bu davalar genellikle gerçek marka sahibinin lehine sonuçlanmakta ve taklitçi firmayı iflasa sürüklemektedir. Genellikle yerel pazara üretim yapan bu gibi firmalar tespit edilip dava açıldığında genellikle üretimi sonlandırmak durumunda kalmaktadır.

Marka Haklarının Korunması

Son dönemde markaların korunması için uluslararası alanda önemli hukuki önemler alınmış, konuya dair ağır yaptırımları olan kanunlar çıkartılmıştır. Bu kanunların çıkartılmasında, marka sahteciliğine karşı savaş veren ve markaların korunması için çaba gösteren marka sahiplerinin payı büyüktür. Sahteciliğin kapsamına göre, davalar büyük para ve hapis cezaları ile sonuçlanmaktadır.

İzmir Dedektiflik A.Ş. bu alanda 25 yıldan fazla tecrübeye sahiptir. Dünyaca ünlü 550 büyük marka firmalarının avukatları ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Markaları izinsiz kullanarak haksız menfaat elde eden kişilerin tespiti için hukuksal işleri sürdürmek için bu uluslararası şirketlerle birlikte çalışmaktadır.

Bu çalışmalar, başlatılacak olan yasal sürece hazırlık aşamalarını kapsar. Firmamız tarafından yapılan marka sahteciliği araştırması

  • Ürünler için kullanılan malzemelerin toptancılarının tespiti,
  • Üretim yapıldığı yerin, saklandığı deponun ve dağıtım adreslerinin belirlenmesi,
  • Satış yapıldığı yerlerin bulunması,

aşamalarını kapsar. Firmamız ayrıca yasal sürecin başlatılması ve süreç ile ilgili gereken desteği de sağlar.

Markanızın, ürünlerinizin ya da yöntemlerinizin taklit edildiğini, firma isminizin sahtecilik amacıyla kullanıldığını düşünüyorsanız, marka değerinizi korumak için başlatacağınız yasal süreçte size destek olalım. Profesyonel ekibimiz  marka sahteciliği araştırması kapsamında takip talebinizi değerlendirerek size haftanın her günü ve günün her saatli hizmet vermeye hazırdır.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için 444 7 635 numaralı danışma hattımızdan bizimle irtibaa geçiniz. 
 

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

 

ÖNEMLİ UYARI
izmirdedektiflikburosu.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.