İzmir Dedektiflik A.Ş. Değerlerinizi Korur.

Ücretsiz danışma hattı 444 7 635

Hizmetlerimiz

DOLANDIRICILIK ARAŞTIRMASI

DOLANDIRICILIK ARAŞTIRMA

Dolandırıcılık Ne Demektir?

Dolandırıcılık, bir konuda ya da alanla ilgili yapılmış olan sözleşmelerde ve anlaşmada tarafların birinin sözleşmenin koşullarına uymamasıyla ya da sözleşmenin belirlediği koşulları ortadan kaldırabilecek ihlallerde bulunmasıyla, sahte belgelerle veyahut bilgiler kullanarak bir ürünü pazarlamak, almak şeklinde tanımlanmaktadır. Dolandırıcılık kavramı kapsam bakımından çok geniş olabilmektedir. Çok farklı konularda dolandırıcılıklar söz konusu olabilmektedir. Nitelikli dolandırıcılık ve dolandırıcılık şeklinde iki gruba ayrılan ve incelenen bu konuyla alakalı olarak yalan beyan ile sağlanacak olan haksız çıkar olacak şekilde değerlendirme yapılabilir. Örnek vermek gerekirse araç hırsızlığında bulunmuş biri araç hakkında bazı bilgilerle oynamak suretiyle aracı gerçek bilgiler gibi ya da kendisininmiş gibi pazarlayıp satın almış olan müşteriyi aldatmaya girişirse bu dolandırıcılık kapsamı içerisinde işlenen bir suç olur. Bu suç yalnızca dolandırıcılık şeklinde görülmeyip beraberinde eylemin profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesinden dolayı nitelikli dolandırıcılık olarak adlandırılır. Bir alım satımda yapılan sahtecilik, ürün satışı gerçekleştirilince alımda bulunan kişiye karşın işlenen dolandırıcılık suçu olarak nitelenir.  Dolandırıcılık suçuyla evrakta sahtecilik birbiriyle iç içe geçen iki değişik suç tanımı olarak karşımıza çıkar. Yapılmış olan dolandırıcılık nitelikli dolandırıcılık şeklinde gerçekleşmişse bu suçun yanında sahteciliğin de gerçekleşmiş olmasının ihtimali yüksektir.

Dolandırıcılık Nasıl Önlenir?

Dolandırıcılık suçu işlemiş olan şahıslara karşın alınacak olan tüm önlemlere rağmen bunlar bir yol bulup kişileri tuzağa düşürebilir. Son zamanlarda gündemin ön sıralarına çıkan ve haberleri yapılan çok sayıda dolandırıcılık olayıyla karşılanmaktadır. Devlet memurlarının unvanları kullanılarak şahısların isimlerini kullanıp yapılmış olan dolandırıcılıklar tüm duyurular yapılmasına rağmen insanları tuzağa düşürebilmektedir. Yapılmış olan haberlere ve duyurulara karşın polislerin, savcıların ya da hakimlerin unvanlarını kullanıp mağdurları dolandırmaya girişen kişiler tarafından bu konuyla alakalı izledikleri yolları ve kullanılan yöntemleri çok farklı şekillerde olmasından dolayı her seferinde değişik yöntemlerle ulaşılan mağdurları aldatmakta ve altınlarını, dövizlerini ele geçirebilmek suretiyle dolandırmaktadırlar. Bu şekildeki dolandırıcılıklarda gerçeklerin anlaşılması ve gerekli şikayetlerin yapılması zaman alabilir. Aslında kullandıkları yöntemlerle kişilerin güveni suiistimal edilir ve bu nedenle kişilerin gerçekleri anlaması zaman alabilmektedir. Bunlara benzeyen teknikle ve yöntemle kişilerin bilhassa problem yaşamakta olduğu dolandırıcılık alanları arasında bankacılık sistemlerinden alınan hizmetlerden de kaynaklanabilmektedir. Bankalardan aradıklarını söylemekte olan şahıslar, kredi kartlarını ya da banka hesapları bilgilerine kişileri çeşitli yöntemlerle konuşturup ulaşır ve ardından da insanların hesaplarında işlem yapıp hesapları boşaltır. Mağduriyet yaşayan kişilerin  gerçeklere ulaşana ve şikayet edene kadar geçen sürede dolandırıcılar çoktan kaybolmaktadır. Bundan sonra yapılan başvuruların ardından dolandırıcıların saptanması için çalışmalar başlatılmasına rağmen bu gibi olaylara çok rastlanılması nedeniyle birimler olayları aydınlatmakta gecikebilmektedir. Dolandırıcıları yakalasalar bile haksızlık yapılarak alınan paraları ya da diğer altın gibi döviz gibi kazanımları geri almak son derece zor olabilmekte ve üstüne üstlük olanaksız da olabilmektedir. Türkiye’de dolandırıcılık olayları dünyadaki başka ülkelere oranla daha sık gerçekleştirilmektedir. Dünya çapında çok fazla sayıda dolandırıcılık vakaları gerçekleşse de Türkiye içerisinde bu oran yüksek olması nedeniyle alınması gereken önlemler ve tedbirler daha profesyonelce yapılmalıdır. Dolandırıcılıklar yapılmışsa bile dedektiflik hizmetleri kısa zaman içerisinde suçlulara ulaşabilmekte ve yakalanmaları mümkün olabilmektedir.

Dolandırıcılıkların Gerçekleştirilmeden Önlenebilmesi Mümkün mü?

Dolandırıcılık yapılmadan öncesinde bunların önlenebilmesi mümkün mü? Evet bu mümkün. Herhangi bir konu hakkında yapılması düşünülen ve maliyeti olan sözleşmelerde ya da işlemlerde imza atılmadan sözleşmeleri yapan taraflar tarafından sunulan beyanların gerçekliğinin araştırılması gerekebilir. Yapılması düşünülen anlaşmalarda ve sözleşmelerde önem taşıyan kararlar verilmeden dedektiflik firmasına başvuru yapılarak ilgili sözleşme maddeleriyle alakalı detaylı araştırmalar yapılması ve mümkün olabilecek bir dolandırıcılık faaliyeti ile mi karşılaşıldığının anlaşılması mümkün olmaktadır.

Dolandırıcılıktan uğranılacak mağduriyetlerle ilgili 24 saat açık bulunan danışma hattımıza danışabilirsiniz ve dolandırıcılık araştırması konusunda hizmet talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

ÖNEMLİ UYARI
izmirdedektiflikburosu.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.