İzmir Dedektiflik A.Ş. Değerlerinizi Korur.

Ücretsiz danışma hattı 444 7 635

Boşanma Bilgileri

BOŞANMA NEDİR ?

BOŞANMA NEDİR ?

İnsanlar öncelikle tanışarak bir ilişki yaşamaya başlarlar. Zamanla insanlar arasındaki yaşanan ilişki evlilik kararı alınarak hayatlarını birleştirmek sureti ile evliliği tesis ederek toplumun en küçük çekirdek topluluğu olan aileyi meydana getirirler. Eşler tarafından evlilik birliği kurulduktan sonra gerek hayat şartları gerek hayatın getirdiği bazı zorluklar gerek eşlerin birbirlerine karşı sadakat yükümlülüğünü yerine getirmemeleri gerek maddi imkânsızlıklar gerek kültür çatışmaları gerek eğitimsizlik gerek aile büyüklerinin evliliğe müdahale etmesi gerek hastalık gerek evli çiftlerin birbirlerini iyi tanımamaları gerekse benzeri yüzlerce hatta binlerce neden ileri sürülerek evli çiftler boşanma kararı alırlar. Ülkemizde aile hukukunu 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu düzenlemektedir. Tesis edilen evlilik birliğinin sonlandırılma kararı alındığında Medeni Kanunumuzun 161. aldatma (zina),  162. Hayata Kast, Pek Kötü Muamele, Onur Kırıcı Davranış, 163. Küçük Düşürücü Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme, 164. Terk, 165.  Akıl Hastalığı maddeleri ile özel boşanma sebepleri 166. Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması (şiddetli geçimsizlik) maddesi ile neden boşanma sebepleri düzenlenmiştir. Medeni hukukumuzu düzenleyen kanun koyucu boşanma sebeplerini özel ve genel olmak üzere 2 bölüme ayırmıştır. Eşlerden birinin ağır kusuru nedeni ile evlilik birliğinin temelden sarsılması halinde bu kusur nedeni ile eşlerden artık ortak hayata devam etmesi beklenmemesi halinde boşanma sebebi genel sebeplerden sayılmaktadır. Eşlerden birinin zina (aldatma), hayata kast, pek kötü muamele, onur kırıcı davranış, küçük düşürücü suç işleme, haysiyetsiz yaşam sürme, terk ya da akıl hastalığı sebeplerinin bir yada bir kaçının varlığında ise bu durumda özel boşanma sebebinden bahsedebiliriz. Ancak hangi boşanma sebebi boşanma nedeni olarak ileri sürülürse sürülsün tarafların evlilik birliğini devam ettirmeleri kendilerinden beklenemeyecek durumda olması halinde ve bu boşanma nedenlerinin elle tutulur gözle görülür resmi ve özel deliller ile ve yargılamayı yapan mahkeme hakiminin huzurunda varsa tanıkların beyanlarının alınması ile kusurlu olan eşin kusuru ispatlanabiliyorsa boşanmaya karar verilir.

Herhangi bir nedene dayalı boşanma davası açılması halinde ileri sürülen boşanma nedeni mahkeme huzurunda ispatlanamadığı taktirde açılan boşanma davası reddedilmesi halinde davanın kesinleşme tarihinden sonra boşanma nedeni ileri sürerek dava açan taraf davanın kesinleşme tarihinden sonra 3 yıl boyunca aynı boşanma nedenini ileri sürerek boşanma davası açamayacaktır. Bu nedenle tarafların boşanma davası açmadan önce boşanma nedenleri olarak ileri sürecekleri eşinin her türlü hafif veya ağır kusurunu ispatlayacak delilleri dava açmadan önce hazırlamaları gerekmektedir. Boşanma davası açıldıktan sonra delil elde etme oldukça zor olduğu gibi bazı durumlarda ise imkansız hal almaktadır. Bu nedenle boşanma davası açacak olan tarafın boşanma delillerini boşanma davası açmadan önce hazır etmesi son derece önemli bir husustur.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

ÖNEMLİ UYARI
izmirdedektiflikburosu.com içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.