İzmir Dedektiflik A.Ş. Değerlerinizi Korur.

Ücretsiz danışma hattı 444 7 635

BİLAL KARTAL KİMDİR?

Bilal KARTAL Kimdir?


İÇİMİZDEN BİRİSİ BİLAL KARTAL

Bilal KARTAL 1971 yılında İzmir Karşıyaka’da doğmuştur. Sayın KARTAL, dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiş olup Denizli ili Çivril ilçesi nüfusuna kayıtlıdır. Dönemin ekonomik koşulları ve çok çocuklu aile yapısı sebebiyle eğitim hayatına liseden sonra devam edememiştir. Evli ve üç çocuk babasıdır. Bilgi ve eğitime fazlaca önem veren KARTAL, üniversite eğitimi alamamasının eksikliğini kendisini sürekli geliştirerek; okuyarak ve araştırmalar yaparak kapatmıştır. Nitekim bu özverisi sayın KARTAL’ın yürüttüğü özel dedektiflik mesleğinde büyük başarılar elde etmesini ve meslekte adını altın harflerle yazdırmasını sağlamıştır. Bilal KARTAL 25 yıl önce özel dedektiflik mesleğine başlamış ve ilk resmi özel dedektiflik şirketini kurmuştur. Göstermiş olduğu başarılar sayesinde dedektiflik mesleğinin Türkiye’de tanınmasını ve değer görmesini sağlamış; hatta dünya çapında da tanınır hale gelmiştir. Yapmış olduğu işi yalnızca para kazanmak için yapmamakta, elde ettiği başarılarla tatmin olmaktadır. Sayın KARTAL başarı odaklı çalışması neticesinde bütün müşterilerin sorunlarını en başarılı şekilde nihayete erdirmiştir. KARTAL, üstün zekası, olayları bambaşka açılardan görebilmesi, herkesten farklı üslubu ve çalışma tarzı ile aynı mesleği yapan kişilerden ayrılmaktadır. Bu da kimi zaman bazı kişilerin kendisini taklit etmesine neden olsa da bu taklitlerin hiçbiri başarılı bir sonuca ulaşamamaktadır Sayın KARTAL müşteri odaklı ve özverili çalışması neticesinde müşterilerinin her türlü sorunlarının çözümünde başarılı bir şekilde yardımcı olmuştur. Olaylara herkesten farklı bakışı, çözüm odaklı tarzı ve kısa sürede sonuca ulaşması Bilal KARTAL’ın yerli Sherlock Holmes olarak anılmasının başlıca nedenlerindendir. İnsanların sorunlarına yaklaşımı kazanç kapısı olarak değildir, onlara yardım etmenin ve sorunlarını çözmenin bir erdem olduğunu düşünmektedir.  Bilal KARTAL profesyonel bir ekiple çalışmakla birlikte özel kişilerden veya şirketlerden aldığı her işi bizzat kendisi denetlemekte, her aşamada uygun bir strateji belirlemektedir. Aldığı her işi bizzat denetlemesi ve işin başına durması başarısının ardındaki en önemli etkenlerden biridir. Özellikle müşterileri ve onu tanıyan herkes Bilal KARTAL’ın özel dedektiflik alanının üstadı olduğunu bilir ve onu takdir eder. 25 yıl önce İzmir’de kurduğu özel dedektiflik şirketinde mesleğini icra etmeye devam eden sayın KARTAL insanların takdirlerini toplamaya ve başarılarını artırarak bir adım ileriye taşımaya devam etmektedir.

İNSAN İLİŞKİLERİ

Bilal KARTAL yaşamı boyunca “Parayı seven insanları, insanları seven ise parayı sevmez.” düsturuyla hareket etmiş; İslam dininin emrettiği şekilde hoşgörü, iyilik ve güzellik çerçevesinde yaşamıştır. Aldığı küçük büyük her işe aynı özeni gösteren KARTAL, hiçbir zaman saygıdan ve sevgiden ödün vermemektedir. Sayın KARTAL her zaman iyimser ve dürüst yaşanması gerektiğini, bu şekilde insanların sağlık, huzur ve güzel bir yaşama kavuşacağını söylemektedir.

Sayın KARTAL bir insanın her zaman diğer insanları rahatsız ve huzursuz edebilecek davranışlardan kaçınması gerektiğini, dürüst ve ilkeli olunmasını, farkında olarak veya olmadan bir şekilde hata yapıldığında bunun mutlaka düzeltilmesini ve kimseye zarar verilmemesini öğütlemektedir. Özür dilemek bir zaaf değil erdemdir. Ayrıca sayın KARTAL insanların dostlarına ve sevdiklerine değer vermesi gerektiğini, onları mutlu etmek için hediyeleşmenin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca ekonomik dengesizlikler sonucu insanlar arasında oluşan uçarımlar, sokakta yaşayan veya aç gezen insanların olması KARTAL’ı üzmekte ve bu kimselere elinden geldiği kadar yardım etmeye çalışmaktadır. Sayın KARTAL insanlık vazifesinin bir gereği olarak ihtiyaç sahiplerine hem maddi hem de manevi anlamda destek olmakta; ekonomik gücü olmayan özellikle dul, yetim ve yaşlılara yardım etmektedir. Sadece insanlara değil, yaşayan her canlıya; doğaya ve hayvanlara çok önem veren KARTAL her zaman onları korumanın önemini anlatır. Bu hususları hayat felsefesi haline getiren sayın KARTAL, insanların çok basit olan bu kurallara uyduğunda dünyanın huzurlu ve yaşanabilir bir yer olacağını her fırsatta vurgulamaktadır.

HAYAT FELSEFESİ

Bilal KARTAL’a göre mükemmellik sıradan işlerin bile olağandan iyi ve kaliteli yapılmasıdır. Bu şekilde yakalanan mükemmellik doğuştan gelmemekte; çaba ve çalışmalar sonucu elde edilmektedir.

EĞİTİMİ VE KARİYERİ

Bilal KARTAL maddi ve sosyal imkansızlıklar nedeniyle liseden sonra eğitim hayatına devam edememiştir. Ancak adeta hayat okulunda pişen ve mesleğin içinde halk dilinde alaylı eğitimli olarak tabir edilen sayın KARTAL tam bir alayılı eğitimli olarak hayatını okumaya, araştırmaya ve öğrenmeye adamıştır. Her türlü kitabı, dergiyi, assiklopediyi, mecmuayı bıkmadan ve yorulmadan okuyan sayın KARTAL 2012  yilinda başlamış olduğu olduğu Ukrayna ülkesinin Odessa  şehrinde bulunan (INTERNATİONAL HUMANİTARİAN UNİVERSİTY) ODESSA BEŞERİ BİLİMLER AKADEMİSİN 'den uluslararası Hukuk eğitimi alarak 2016 yilinda başarılı bir derece ile mezun olmuştur. Sayın KARTAL 2016 yilida ise Bosna Hersek Ülkesinin Travnik şehrinde bulunan ULUSLARARASI TRAVNİK ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİNDE Hukuk eğitimine başlamış olup kendisi halen bu iniversitede hukuk fakültesi 4. sınıf öğrencisidir.  

1990 yılında vatani görevini Jandarma Teşkilatı’nda yapan KARTAL onbaşı olarak teskeresini alacakken terör olaylarının yoğun olması ve asker ihtiyacının fazla olması nedeniyle ordudaki görevine devam etmiş; Jandarma ve Emniyet teşkilatının istihbarat birimlerinde çeşitli rütbelerde, hem yurt içinde hem de yurt dışında oldukça önemli görevlerde bulunmuştur. Ardından teşkilattaki görevinden ayrılan Bilal KARTAL gönlünde yatan mesleği yapmak için 1995 yılında İzmir Dedektiflik A.Ş.’yi kurmuş ve bunca yıl kesintisiz hizmet verecek bir şirketin temellerini atmıştır. Kurulduğu ilk yıldan itibaren özveri ve ilkeli hizmet anlayışı ile büyüyen şirket zamanla yalnızca ülkemizin değil dünyanın en büyük özel dedektiflik şirketi haline gelmiştir. Bu sayede sektörün lideri haline gelmiş ve dünya Özel Dedektiflik sektörüne yön vermiştir. Türkiyede Özel Dedektiflik mesleğinin değerli hale gelmesinin ve tanınmasının mimarı sayın Bilal KARTAL’ın yapmış olduğu başarılı çalışmaların ürünü olmuştur. Bilal KARTAL’ın elde ettiği başarılar ulusal ve uluslar arası basının ilgi odağı haline gelmesini ve sık sık röportaj ve haberler yapılmasını bu sayede mesleğin tanınırlığını artırmıştır. Dünyanın en büyük kurumsal özel dedektiflik şirketi olan İzmir Dedektiflik A.Ş.’nin genel müdürlük ve yöneticilik görevini de halen Bilal KARTAL yürütmektedir. Bunlarla yetinmeyen KARTAL’ın teknoloji alanındaki araştırmaları da oldukça fazla olup dedektiflik alanına ilişkin icat çalışmaları mevcuttur. Bu yönde çalışan İzmir Teknoloji Ar Ge A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü de sayın KARTAL’dır.

SPOR

Uzak doğu sporlarına özel ilgisi olan Bilal KARTAL sporun her alanını çok sevmekte, hayatında önemli bir yere koymaktadır. İleri düzeyde tekvando, boks, ninjutsi ve kung-fu sanatları bilen KARTAL yurt içinde ve dışında çeşitli müsabakalara da katılmış ve başarılar elde etmiştir. Bu müsabakalarda çok fazla madalya, plaket ve başarı belgeleri alan KARTAL Türkiye Boks Federasyonu’na bağlı olarak antrenörlük yapmış ve spor camiasına başarılı gençler kazandırmıştır. Halen günde 3 saatini spora ayıran KARTAL çevikliğini ve dinamik zekasını bu şekilde korumakta; sağlıklı bir yaşam sürmektedir. Aynı zamanda ileri düzey yüzücü olan KARTAL fırsat buldukça tüplü ya da tüpsüz dalışlar da yapmaktadır. Av konusunda da başarılı olan KARTAL av gezileri de yapmaktadır. Ayrıca günlük hayatında yürüyüşe önem veren KARTAL birçok yere ulaşımını yürüyerek sağlamakta bu sayede spor yapmaktadır.

YAZILI ESERLERİ

Bilal KARTAL çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazıları makaleler ve çeşitli yazılar yazmaktadır. Ayrıca kendisinin Sevgi Çiçek Bahçelerinde Yetişmez, Sporu Gerçekleri, Parmak İzi, Aldatma Bilgileri. Uyuşturucu gerçeği ve Türkiye’de Özel Dedektiflik olmak üzere yazdığı beş kitabından üç tanesini bastırmış ve ücretsiz olarak dağıtmıştır. Diğer ikisini ise emekliliğinde yayınlatarak dağıtımını yapacağını belirtiyor.

TEKNOLOJİ

Teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip eden Bilal KARTAL iş hayatında başarısını artıracak ve iş yükünü azaltacak cihazlar tasarlayarak kullanıma sunmuştur. Her anlamda yaşamsal bir gereklilik olan teknoloji olmadan artık birçok şeyin mümkün olmadığını söyleyen KARTAL dünyada gelişen teknolojileri takip etmek adına yurtdışına sık sık seyahatler yapmakta, teknoloji ile ilgili yayınları yakından takip etmektedir. Her türlü teknolojik ürüne ilgi duyan KARTAL özel dedektiflik mesleği uyarınca gizli kamera, böcek, böcek tespit cihazı, jammer, GPS tracer, ses ve görüntü transfer cihazlarına daha fazla ilgi duymaktadır. KARTAL her türlü teknolojik cihazı araştırmalarında kullanmaktadır. Özellikle dedektiflik ve istihbarat birimlerinin çalışma alanlarında kullanılmak üzere yurt içinde ve yurt dışında çeşitli AR-GE merkezlerinde yeni ekipmanlar icat etmiş; yahut var olan icatları geliştirerek insanlığın kullanımına vermiştir. Yapmış olduğu icatlar camiada büyük takdir ve beğeni toplamıştır.

İCATLARI

Bilal KARTAL’ın icatları yalnızca ülkemizde değil dünyada da bomba etkisi yaratmıştır. Geçmişten bu yana bütün icatları takdir gören KARTAL’ın icatları hala konuşulmaya devam etmektedir. Mesleği alanında ürettiği icatlardan bazıları arkayı gösteren gözlük, mini gizli kameralar, çeşitli jammerlar, böcek tespit cihazları, dijital ses ve görüntü transfer sistemleri, parmak izi tespit makinası, araç içi dinleme ve izleme cihazları ile araç takip sistemlerinde kullanılan mini tracerlar geliştirerek ürettiği çeşitli icatlardır. Bu icatlar camiada büyük ilgi görmekte, dünyada da ilgiyle karşılanmaktadır. Pek çok dev şirket bu icatlar için proje ortaklığı teklifi sunmaktadır.

OTOMOBİL MERAKI

Bilal KARTAL’ı yakından tanıyan herkes onun Amerikan otomobillerine meraklı olduğunu bilmektedir. Sportifliğinin yanında karizmatik ve zarif bir duruş sergileyen otomobiller seven KARTAL uzun yıllar Chrysler, Dodge ve GMC markalarının birçok modelini kullanmıştır. Ancak 2004 yılında aldığı Chrysler’in dört kapılı M 300 modeline hayran kalmış ve bu hayranlık otomobili halen kullanmasını sağlamıştır. Eski günlerin hatırına ayrılamadığı bu aracından başka Volvo XC 60, Range Rover, Mercedes C 200 modellerinde 3 adet daha aracı vardır.

Ralli sporuna ilgisi olan ve zamanında çeşitli müsabakalarda başarılı dereceler kazanan Bilal KARTAL zorlu yollarda dahi hız yapma yeteneğini kaybetmeyen güçlü otomobilleri kullanmayı sevmektedir. Bir otomobil tutkunu olan KARTAL satın aldığı araçları istekleri doğrultusunda modifiye ettirerek kullanmaktadır. Araçlarının bakımı ve onarımını aksatmayan KARTAL otomobillerle uğraşarak keyifli vakitler geçirmektedir.

YEMEK ALIŞKANLIĞI

Bilal KARTAL hayatının her aşamasında sporla alakalı birisi olarak yemek yemeye, dengeli ve sağlıklı beslenmeye çok önem vermektedir. Yemek yemeyi ayrıca zevk olarak gören KARTAL kimi zaman kaliteli ve iyi bir yemek yemek için uzun yollar gidebileceğini söylemektedir. Esasen KARTAL yaşamak için yemek yiyenlerdendir. Yemek ayırt etme alışkanlığı olmayan KARTAL kendisine servis edilen yemekleri geri çevirmeyerek afiyetle yemektedir. Ancak yine de doğru yerde, doğru zamanda ve doğru tercih edilen lezzetli yemekler yemeyi tercih eden KARTAL yöresel lezzetlere de çok önem vermektedir. Bir yerin meşhur olan yemeklerini yemeyi özellikle tercih eden KARTAL yalnızca kaliteli ve lüks restoranlarda değil; esnaf lokantası diye tabir edilen bazı kıyıda köşede kalmış yerlerde de şahane lezzetler yakaladığını belirtmektedir. Bu nedenle KARTAL yemek yiyeceği zaman lüks yerlerden ziyade lezzetli yemeğin olduğu adresleri tercih etmektedir.

Özellikle Türk mutfağı lezzetlerinden vazgeçemeyen KARTAL yabancı mutfaklardan en çok Çin mutfağına ilgi duymaktadır. Ayrıca yurt dışına sıklıkla yaptığı seyahatlerde fırsat buldukça İtalyan, Fransız ve Uzak Doğu lezzetlerini de denemeyi tercih etmektedir. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde o ülkeye has tatları denemeyi ihmal etmeyen KARTAL ayrıca yemek yapmayı da sevmektedir. Eşine yardım ederek zaman zaman evde yemek yapan KARTAL dünya mutfaklarından lezzetleri ailesine hazırlamaktadır.  

SOSYAL MEDYA

Teknolojiyi özellikle işi ile ilgili olarak ortaya çıkan gelişmeler yönünden yakından takip eden KARTAL bazı gelişmelere yetişemediğini söylemektedir. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve sosyal paylaşım sitelerinin sayıca artması nedeniyle telefonların insanların ellerinden düşmediğini belirten KARTAL kendisinin bu konulardan biraz uzak olduğunu belirtiyor. Yalnızca Facebook’ta “Bilal KARTAL” adıyla kişisel bir sayfası vardır. Whatsapp uygulamasını ise anlık iletişimin kolay olması nedeniyle müşterilerine araştırmalarla ilgili olarak düzenli ve anlık veriler verebilmek için kullanmaktadır. Yurtdışı seyahatlerinde Wechat uygulamasını kullanan KARTAL bu şekilde ailesi, yakınları ve özellikle de çalışanları ile görüntülü iletişime geçmektedir. Yoğun bir hayat temposu olan KARTAL’ın teknolojiye ilgisi olsa da başka bir sosyal medya uygulaması kullanmamaktadır.

TATİL

Bilal KARTAL özellikler yurt içinde ve yurt dışında sıklıkla seyahat etmektedir. Yeni yerler keşfetmeyi seven KARTAL, bu şekilde eğlenmekte ve kendini geliştirmektedir. Yaptığı özel dedektiflik mesleği masa başında çalışmaktan ziyade dışarıda olmayı gerektirdiğinden sıklıkla seyahat eden KARTAL, bu şekilde yeni yerler görmekte ve gördüğü yerlerin kültürleri, tarihleri hakkında yeni bilgiler edinmekten keyif almaktadır. Öğrenmenin her türlüsünden zevk ve haz duyan KARTAL bu sayede bilgi birikimini de artırmaktadır. Herkesin tatil ihtiyacı olduğunu belirten KARTAL kendisinin yoğun iş temposu nedeniyle fazla tatil yapamadığını ve sıradan bir tatil anlayışına sahip olmadığını belirtiyor. Tatil anlayışının kişiler arasında farklılık gösterdiğini, bazı insanların evde yatıp dinlenerek tatillerini geçirdiğini bazı insanların ise tatil boyunca sürekli aktiviteler ile zaman geçirdiklerini söyleyen KARTAL kendisinin tatil anlayışının ise çalışmak olduğunu söylüyor. Özel dedektiflik mesleğini icra ederken yaptığı çalışmalardan haz duyan ve bu şekilde dinlendiğini ve eğlendiğini söyleyen KARTAL aslında kendisinin işini yaparken aynı zamanda tatil ihtiyacını da karşıladığını söylüyor.  Zaman zaman ailesi ile birlikte kısa tatiller geçiren KARTAL burada da işi gereği cep telefonu ve bilgisayarından uzak kalamadığını, sürekli yardımcı asistanı ve firma müdürleri ile irtibat halinde olduğunu ve bu şekilde işlerini takip etmeyi bir an olsun bırakmadığını söylüyor. Tatilin amacının ruhun dinlenmesi olduğunu söyleyen ve bunun için yerin önemi olmadığını söyleyen KARTAL yurt dışı seyahatlerini daha çok tercih ediyor.

MODA

Moda ile ilgilenmeyen KARTAL kıyafetlerini eşinin seçtiğini ve kendisinin uzun süre alışverişe vakit ayırmaktan hoşlanmadığını söylüyor. Kendisinin kıyafet ve moda konusunda çok fazla bilgisi olmadığını söyleyen KARTAL eşi olmadan alışverişe çıkmıyor ve kıyafet seçiminde sade, şık ve klasik modelleri tercih ediyor. Mesleki açıdan uygun olmadığından aksesuar tercih etmeyen KARTAL kıyafet için lüks harcamalardan da kaçınıyor.

HAYVAN SEVGİSİ

Bilal KARTAL bütün canlılara; insanlara, hayvanlara ve doğaya çok değer vermektedir. İnsanları sevmenin ön şartının hayvanları da sevmek olduğunu belirten KARTAL bahçeli evinde Alman kurdu cinsi bir köpek beslediğini, ancak apartmana taşındığından kurallar gereği bu köpeğinden ayrıldığını belirtiyor. Hayvanlar ile hayatının her aşamasında içli dışlı olan KARTAL şu an evinde fino cinsi bir köpek, balık, papağan ve muhabbet kuşu, mini havuzda su kaplumbağası, ördek ve civciv besliyor.  

SON SÖZ

Bilal KARTAL insanların iyilikle hareket etmelerini ve iyi insanlarla ilişkiler kurmalarını, yasalara saygılı bir şekilde, toplum olma bilinciyle, devamlı olarak öğrenerek ilimle ve edeple yaşamalarını tavsiye ediyor. Güzel bir ahlaka sahip insanların mutlu ve huzurlu bir hayatlarının olduğunu, insan gibi yaşama gayreti içerisinde olan, çalışan ve dürüst kimselerin zamanla mükemmellik seviyesine çıkacağını söyleyen KARTAL hayatta bu şekilde her şeyin elde edileceğini dile getiriyor. Bilal KARTAL Kimdir? o içimizden birisidir.

Bu reportaj ayrıca Dünya basın konseyinin üyesi de olan Rus asıllı gazeteci Yazar Tatiana VOLKOVA tarafından şirketimizin Kurucusu ve halen Genel Müdürlük görevini yürüten Özel Dedektif Bilal KARTAL ile yapılmıştır. 

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik AŞ.