7 Gün 24 Saat Ücretsiz Danışma Hattımız

444 7 635

HİZMETLERİMİZ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMENİZ YETERLİ

Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış nedeniyle boşanma

izmir dedektiflik, eş takibi, evlilik öncesi araştırma, kayıp şahıs, adres tespiti, öğrenci takibi, delil toplama, faili meçhul, bayi ve ortaklık araştırması, dolandırıcılık araştırılması, firma iç güvenlik

162.Madde hayata kast, pek kötü veya Onur kırıcı davranış

Bu maddeyi gerekçe göstererek açılacak olan boşanma davasında kişinin eşinin Can’ına kast etmesi kesinlikle resmi delillerle ispatlanması gerekmektedir. Örneğin; bıçaklama, silahla yaralama, zehirleme, motorlu vasıta ile çarpıp kaçma, yüksek bina uçurum ve benzeri yerden itekleme durumlarında hastaneden ve adli tıptan alınacak olan kati rapor kolluk (jandarma, polis) gücüne müracaat edilerek konu ile ilgili kendisini yaralayan eşinden şikâyette bulunması gerekmektedir. Kolluğun yapacağı tahkikatta şikâyet konusu ile ilgili kolluk tarafından delillere ulaşılması veya suçu işleyen kişinin ifadesinde eşine karşı işlediği suçu dolaylı yoldan ikrar (kabul) etmesi gibi konuların resmi kayıtlara geçmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde eşinin 3-5 yıl önce kendisinin Can’ına kast ettiği iddiası hiçbir belge ile ispatlanmadan eşe karşı böyle bir gerekçeyle boşanma davası açmak uygun olmayacaktır. Halk arasında yaygın olarak bilinen bir yanlış ise eşinin kendisine bir iki tokat attığı için eşinin canına kast ettiği gerekçesi ile cana kasta dayalı boşanma davası açılacağı bilgisidir.

 

MADDE 162

Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

 

Böyle bir durumda eşe karşı 162. Madde Can’a kasta değil 166. Madde evlilik birliğinin temelden sarsılmasına dayalı neden gösterilerek boşanma davası açılması gerekmektedir. Yine 162. Maddenin geneli incelendiğinde Onur kırıcı veya pek fena davranışlar gerekçe gösterilerek eşe karşı 162. Madde gerekçe gösterilerek boşanma davası açılabilir. Ancak bu eylemlerin de yazılı görsel veya gerçeği gören duyan gerçek tanıklar ile ispat edilebilir. Bu maddede boşanma sebebi olarak gösterilen bütün nedenler olayın yaşandığı andan itibaren 5 yıl süre ile geçerlidir. Ancak eşini affeden tarafın dava açma Hakkı kanunlar nezdinde ortadan kalkmaktadır.