7 Gün 24 Saat Ücretsiz Danışma Hattımız

444 7 635

HİZMETLERİMİZ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMENİZ YETERLİ

Boşanma Sebepleri

izmir dedektiflik, eş takibi, evlilik öncesi araştırma, kayıp şahıs, adres tespiti, öğrenci takibi, delil toplama, faili meçhul, bayi ve ortaklık araştırması, dolandırıcılık araştırılması, firma iç güvenlik

Sayın misafirlerimiz ülkemizde aile hukukunu düzenleyen 4721 sayılı Türk medeni kanununda 6 adet boşanma sebebi vardır. Bu boşanma sebeplerinin hepsi birden veya ayrı ayrı gerekçe gösterilerek boşanma davası açılabilir ancak açılan boşanma davasında boşanma sebebi olarak gösterilen husus elle tutulur gözle görülür delillerle ispatlanması gerekmektedir.  Eşinden boşanmak isteyen kişi boşanma sebebinde haklı olduğu ve eşinin kusurunu delillerle ispatladığı sürece eşine karşı boşanma davası açarak eşinden boşanabilir. Eşine karşı kusurlu tarafın dava açma hakkı olmadığı için kusurlu tarafın açmış olduğu dava yargılama sonucunda kusurlu olduğu ispatlanır ise eşine karşı açmış olduğu boşanma davası ret olur.  Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan boşanma davasının reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa ve bu husus mahkemede delillerle ve tanık beyanlarıyla ispatlanırsa evlilik birliğinin temelden sarsıldığına karar verilir. Böyle bir durumda eşlerden birinin boşanma davası açarak boşanma istemi üzerine mahkeme tarafından boşanmaya hükmedilir.

 

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu Boşanma sebepleri

 

1 – 161. Madde.  Zina

2 – 162. Madde Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış

3 – 163. Madde Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme

4 – 164 Madde Terk

5 – 165 Madde Akıl hastalığı

6 – 166 Madde Evlilik birliğinin sarsılması

 

Yukarıda düzenlenen 6 adet boşanma sebebinin her birini ayrı ayrı veya hepsini bir boşanma nedeni olarak göstererek eşinize boşanma davası açabilirsiniz. Ancak göstermiş olduğunuz her boşanma sebebini elle tutulur gözle görülür delillerle ispatlamak zorundasınız. Bu nedenle boşanma davası açmadan önce delillerinizi önceden temin ederek hazır bulundurmalısınız. Yargılama esnasında Zaman’ı geldiğinde yasal süreleri içerisinde avukatınız aracılığı ile boşanma davanızın görüldüğü mahkemeye elde edilen delilleri sunmanız sizin varsa çocuklarınızın maddi manevi menfaatinize olacaktır. Eşinize karşı herhangi bir boşanma nedeni ile dava açtığınızda açmış olduğunu Boşanma davasında eşinizin kusurunu mahkemede ispatlayamadığınız takdirde aynı maddeyi gerekçe göstererek eşinize karşı 3 yıl boşanma davası açamazsınız. Bu nedenle eşinize karşı boşanma davası açmadan önce eşinizin kusurunu elle tutulur gözle görülür delilleri dava öncesi hazırlamanız büyük önem arz etmektedir.